Panasonic Electronic Components JS211805-AA
JS211805-AA picture photo
Mfg. Part Number
JS211805-AA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8UF 10% 210VAC QC TERM
Datasheet Download
JS211805-AA.pdf
Availability of JS211805-AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JS211805-AA Order Process
Ship out your order
Specifications of JS211805-AA
Internal Part NumberEIS-JS211805-AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSMF Type AC film 04/Dec/2012
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSMF
PackagingBulk
Capacitance8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC210V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester/Polypropylene, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension1.555" L x 0.866" W (39.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing-
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JS211805-AA
Related LinksJS211, JS211805-AA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
JS211805-AA Details Description
Related parts for JS211805-AA
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 1.5MM 5.51" datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 5A 14VSON datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 626K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 17POS datasheet.pdf