Intel JS28F160B3BD70
JS28F160B3BD70 picture photo
Mfg. Part Number
JS28F160B3BD70
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP
Datasheet Download
JS28F160B3BD70.pdf
Availability of JS28F160B3BD70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JS28F160B3BD70 Order Process
Ship out your order
Specifications of JS28F160B3BD70
Internal Part NumberEIS-JS28F160B3BD70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeAdvanced + Boot Block FLASH
Memory Size16M (1M x 16)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JS28F160B3BD70
Related LinksJS28F16, JS28F160B3BD70 Datasheet, Intel Distributor
JS28F160B3BD70 Details Description
Related parts for JS28F160B3BD70
FIXED IND 560NH 1.29A 135 MOHM datasheet.pdf
IC SENSOR SIGNAL COND 16-SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .35W MONO 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V HV POWERFLAT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf