Micron Technology JS28F640J3F75E
JS28F640J3F75E picture photo
Mfg. Part Number
JS28F640J3F75E
Brief Description
IC FLASH 64MBIT 75NS 56TSOP
Datasheet Download
JS28F640J3F75E.pdf
Availability of JS28F640J3F75E
QUANTITY
JS28F640J3F75E Order Process
Ship out your order
Specifications of JS28F640J3F75E
Internal Part NumberEIS-JS28F640J3F75E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFab Site Transfer 28/May/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesStrataFlash™
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size64M (8M x 8, 4M x 16)
Speed75ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package56-TSOP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JS28F640J3F75E
Related LinksJS28F64, JS28F640J3F75E Datasheet, Micron Technology Distributor
JS28F640J3F75E Details Description
Related parts for JS28F640J3F75E
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 4POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-5000 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf