Amphenol Aerospace Operations JT02RE16-55P
JT02RE16-55P picture photo
Mfg. Part Number
JT02RE16-55P
Brief Description
JT 55C 55#22M PIN RECP
Datasheet Download
JT02RE16-55P.pdf
Availability of JT02RE16-55P
QUANTITY
JT02RE16-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of JT02RE16-55P
Internal Part NumberEIS-JT02RE16-55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JT02RE16-55P
Related LinksJT02RE, JT02RE16-55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
JT02RE16-55P Details Description
Related parts for JT02RE16-55P
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
SHUTTLE GUIDE LEFT datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 1 - 3.2MM WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM R6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
BASE COUPLER FITTING datasheet.pdf
IC SDRAM 16M 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM TACH 12VDC datasheet.pdf