Amphenol Aerospace Operations JT06RT-24-61P
JT06RT-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
JT06RT-24-61P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
JT 61C 61#20 PIN PLUG
Datasheet Download
JT06RT-24-61P.pdf
Availability of JT06RT-24-61P
QUANTITY
JT06RT-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of JT06RT-24-61P
Internal Part NumberEIS-JT06RT-24-61P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JT06RT-24-61P
Related LinksJT06RT, JT06RT-24-61P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
JT06RT-24-61P Details Description
Related parts for JT06RT-24-61P
TRANS NPN 80V 0.5A SOT-346 datasheet.pdf
CONN HOUSING 13POS .100" CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
LED BLUE 3W XPOWER W/STAR BRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf