Amphenol Aerospace Operations JT08RP14-97P
JT08RP14-97P picture photo
Mfg. Part Number
JT08RP14-97P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
JT 12C 8#20 4#12 PIN PLUG
Datasheet Download
JT08RP14-97P.pdf
Availability of JT08RP14-97P
QUANTITY
JT08RP14-97P Order Process
Ship out your order
Specifications of JT08RP14-97P
Internal Part NumberEIS-JT08RP14-97P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JT08RP14-97P
Related LinksJT08RP, JT08RP14-97P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
JT08RP14-97P Details Description
Related parts for JT08RP14-97P
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 75W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED 2DIG 4" TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CREE XLAMP CXA2520 19MM WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
SLIDE BOLT RT HND TL4024 (YEL) datasheet.pdf
9 PIN 232 FO MODEM W/HANDSHAKE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf