Pericom Semiconductor Corp. JT255CF0016.369000
JT255CF0016.369000 picture photo
Mfg. Part Number
JT255CF0016.369000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
JT255CF0016.369000.pdf
Availability of JT255CF0016.369000
QUANTITY
JT255CF0016.369000 Order Process
Ship out your order
Specifications of JT255CF0016.369000
Internal Part NumberEIS-JT255CF0016.369000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ JT255
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)1.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JT255CF0016.369000
Related LinksJT255CF00, JT255CF0016.369000 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
JT255CF0016.369000 Details Description
Related parts for JT255CF0016.369000
THERMISTOR 100 OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKTS datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
LED ARRAY COB CRISP WHT 90CRI datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf
.205 FAST TEST TAB BR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf