XP Power JTF1024D05
JTF1024D05 picture photo
Mfg. Part Number
JTF1024D05
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W
Datasheet Download
JTF1024D05.pdf
Availability of JTF1024D05
QUANTITY
JTF1024D05 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTF1024D05
Internal Part NumberEIS-JTF1024D05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJTF Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJTF
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTF1024D05
Related LinksJTF10, JTF1024D05 Datasheet, XP Power Distributor
JTF1024D05 Details Description
Related parts for JTF1024D05
SOCKET ADAPTER SSOP TO 28DIP 0.3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2.2GHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL datasheet.pdf