XP Power JTF1024D12
JTF1024D12 picture photo
Mfg. Part Number
JTF1024D12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W
Datasheet Download
JTF1024D12.pdf
Availability of JTF1024D12
QUANTITY
JTF1024D12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTF1024D12
Internal Part NumberEIS-JTF1024D12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJTF
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)417mA, 417mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTF1024D12
Related LinksJTF10, JTF1024D12 Datasheet, XP Power Distributor
JTF1024D12 Details Description
Related parts for JTF1024D12
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 2CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 173.25VC AXIAL datasheet.pdf
THERMISTORS 2252 OHM +/-0.05C datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/90 SN OR BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf