XP Power JTF1024S12
JTF1024S12 picture photo
Mfg. Part Number
JTF1024S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Datasheet Download
JTF1024S12.pdf
Availability of JTF1024S12
QUANTITY
JTF1024S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTF1024S12
Internal Part NumberEIS-JTF1024S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJTF
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTF1024S12
Related LinksJTF10, JTF1024S12 Datasheet, XP Power Distributor
JTF1024S12 Details Description
Related parts for JTF1024S12
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 24W datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf