| Internal Part Number | EIS-JTF1048D12 | |
| Featured Product | JTF Series DC-DC Converters | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | -12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 417mA, 417mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 10W | |
| Voltage - Isolation | 1.6kV (1600V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (9 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Power (Watts) - Max | 10W | |