XP Power JTL3048D15
JTL3048D15 picture photo
Mfg. Part Number
JTL3048D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W
Datasheet Download
JTL3048D15.pdf
Availability of JTL3048D15
QUANTITY
JTL3048D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTL3048D15
Internal Part NumberEIS-JTL3048D15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJTL
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTL3048D15
Related LinksJTL30, JTL3048D15 Datasheet, XP Power Distributor
JTL3048D15 Details Description
Related parts for JTL3048D15
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .4W 85DB 50MM datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 20mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf