Panasonic Electric Works JTN1AG-TMP-F-DC24V
JTN1AG-TMP-F-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
JTN1AG-TMP-F-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Datasheet Download
JTN1AG-TMP-F-DC24V.pdf
Availability of JTN1AG-TMP-F-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JTN1AG-TMP-F-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JTN1AG-TMP-F-DC24V
Internal Part NumberEIS-JTN1AG-TMP-F-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJT-N
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power800 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTN1AG-TMP-F-DC24V
Related LinksJTN1AG-TM, JTN1AG-TMP-F-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JTN1AG-TMP-F-DC24V Details Description
Related parts for JTN1AG-TMP-F-DC24V
RELAY SSR ZERO-X 5VDC SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf