Amphenol Aerospace Operations JTP02RE-20-16S-014
JTP02RE-20-16S-014 picture photo
Mfg. Part Number
JTP02RE-20-16S-014
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
JT 16C 16#16 SKT RECP
Datasheet Download
JTP02RE-20-16S-014.pdf
Availability of JTP02RE-20-16S-014
QUANTITY
JTP02RE-20-16S-014 Order Process
Ship out your order
Specifications of JTP02RE-20-16S-014
Internal Part NumberEIS-JTP02RE-20-16S-014
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JTP02RE-20-16S-014
Related LinksJTP02RE-2, JTP02RE-20-16S-014 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
JTP02RE-20-16S-014 Details Description
Related parts for JTP02RE-20-16S-014
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CT REC HSG 13P CRIMP TYPE BLU datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (AA-320-04) datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROX SPLIT CYCLE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf