Panasonic Electric Works JV1AF-48V
JV1AF-48V picture photo
Mfg. Part Number
JV1AF-48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Datasheet Download
JV1AF-48V.pdf
Availability of JV1AF-48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JV1AF-48V Order Process
Ship out your order
Specifications of JV1AF-48V
Internal Part NumberEIS-JV1AF-48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJV
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power200 mW
Coil Resistance11.52 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JV1AF-48V
Related LinksJV1A, JV1AF-48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JV1AF-48V Details Description
Related parts for JV1AF-48V
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 15A datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf