Panasonic Electric Works JVN1A-24V
JVN1A-24V picture photo
Mfg. Part Number
JVN1A-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Datasheet Download
JVN1A-24V.pdf
Availability of JVN1A-24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JVN1A-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JVN1A-24V
Internal Part NumberEIS-JVN1A-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJV-N
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time12ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JVN1A-24V
Related LinksJVN1, JVN1A-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JVN1A-24V Details Description
Related parts for JVN1A-24V
CONN PLUG HOUSING 11-6POS CPC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 1.0 SGL DGT CA GRN TH datasheet.pdf
PANEL INNER 34X22" WHITE datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
06P MTA100 HRD ASSYF/L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf