Panasonic Electric Works JVN1A-4.5V-F
JVN1A-4.5V-F picture photo
Mfg. Part Number
JVN1A-4.5V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V
Datasheet Download
JVN1A-4.5V-F.pdf
Availability of JVN1A-4.5V-F
QUANTITY
JVN1A-4.5V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JVN1A-4.5V-F
Internal Part NumberEIS-JVN1A-4.5V-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Coil TypeNon Latching
Coil Current44.4mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.23 VDC
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power200 mW
Coil Resistance101 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JVN1A-4.5V-F
Related LinksJVN1A-, JVN1A-4.5V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JVN1A-4.5V-F Details Description
Related parts for JVN1A-4.5V-F
TERMINAL BLOCK 7.50MM VERT 4POS datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
POWER SUPPLY PROGRAM DC 60V/24A datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf