Panasonic Electric Works JVN1A-4.5V
JVN1A-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
JVN1A-4.5V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V
Datasheet Download
JVN1A-4.5V.pdf
Availability of JVN1A-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JVN1A-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of JVN1A-4.5V
Internal Part NumberEIS-JVN1A-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Coil TypeNon Latching
Coil Current44.4mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.23 VDC
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power200 mW
Coil Resistance101 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JVN1A-4.5V
Related LinksJVN1A, JVN1A-4.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JVN1A-4.5V Details Description
Related parts for JVN1A-4.5V
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
BRAID NO-CLEAN BLUE .100"X5' datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 215MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 2% RADIAL datasheet.pdf