Samtec, Inc. JW-07-04-T-S-450-250
JW-07-04-T-S-450-250 picture photo
Mfg. Part Number
JW-07-04-T-S-450-250
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER .156" 7POS SGL TIN
Datasheet Download
JW-07-04-T-S-450-250.pdf
Availability of JW-07-04-T-S-450-250
QUANTITY
JW-07-04-T-S-450-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of JW-07-04-T-S-450-250
Internal Part NumberEIS-JW-07-04-T-S-450-250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesJW
PackagingBulk
Number of Positions7
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.990" (25.15mm)
Length - Post (Mating)0.250" (6.35mm)
Length - Stack Height0.450" (11.43mm)
Length - Tail0.090" (2.29mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JW-07-04-T-S-450-250
Related LinksJW-07-04-T, JW-07-04-T-S-450-250 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
JW-07-04-T-S-450-250 Details Description
Related parts for JW-07-04-T-S-450-250
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 500MA SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 3-36V 350MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf