NKK Switches JWLW22RCA
JWLW22RCA picture photo
Mfg. Part Number
JWLW22RCA
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V
Datasheet Download
JWLW22RCA.pdf
Availability of JWLW22RCA
QUANTITY
JWLW22RCA Order Process
Ship out your order
Specifications of JWLW22RCA
Internal Part NumberEIS-JWLW22RCA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Tough Environments
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationJW Series, Cert of Compliance
Featured ProductJWLW Series 16A Rocker Switches
3D ModelJWLW22RCA
PCN Design/SpecificationJWM/JWL/JWLW Rockers UL Factory Code 15/Aug/2014
JW Series 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesJW
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.70mm x 20.50mm
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life25,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWLW22RCA
Related LinksJWLW, JWLW22RCA Datasheet, NKK Switches Distributor
JWLW22RCA Details Description
Related parts for JWLW22RCA
RES SMD 22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
ICL 2 OHM 20% 18A 30.5MM datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 12POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW DSC 900A 3000V datasheet.pdf