NKK Switches JWM22RBB/UCV
JWM22RBB/UCV picture photo
Mfg. Part Number
JWM22RBB/UCV
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Datasheet Download
JWM22RBB/UCV.pdf
Availability of JWM22RBB/UCV
QUANTITY
JWM22RBB/UCV Order Process
Ship out your order
Specifications of JWM22RBB/UCV
Internal Part NumberEIS-JWM22RBB/UCV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationJW Series, Cert of Compliance
3D ModelJWM22RBB
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapIvory
Actuator MarkingNo Marking
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionDust Proof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 24.00mm x 15.40mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWM22RBB/UCV
Related LinksJWM22R, JWM22RBB/UCV Datasheet, NKK Switches Distributor
JWM22RBB/UCV Details Description
Related parts for JWM22RBB/UCV
CONN HEADER 26POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 1POS datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 11GB datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD PARALL 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ TNX datasheet.pdf
IC CLK BUFFER DVR 1:2 12MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23 datasheet.pdf