TDK-Lambda Americas, Inc. JWS1003/A
JWS1003/A picture photo
Mfg. Part Number
JWS1003/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W
Datasheet Download
JWS1003/A.pdf
Availability of JWS1003/A
QUANTITY
JWS1003/A Order Process
Ship out your order
Specifications of JWS1003/A
Internal Part NumberEIS-JWS1003/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency67%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.40" L x 3.62" W x 1.97" H (188.0mm x 91.9mm x 50.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWS1003/A
Related LinksJWS1, JWS1003/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWS1003/A Details Description
Related parts for JWS1003/A
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V TO220-3 datasheet.pdf
CONN RING TIN 4/0AWG 3/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 692MA 400 MOHM datasheet.pdf
CXR RELAY 20A/2P ELECT HELD NO datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 150MA 2 OHM SMD datasheet.pdf