TDK-Lambda Americas, Inc. JWS10048/A
JWS10048/A picture photo
Mfg. Part Number
JWS10048/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Datasheet Download
JWS10048/A.pdf
Availability of JWS10048/A
QUANTITY
JWS10048/A Order Process
Ship out your order
Specifications of JWS10048/A
Internal Part NumberEIS-JWS10048/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.40" L x 3.62" W x 1.97" H (188.0mm x 91.9mm x 50.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWS10048/A
Related LinksJWS10, JWS10048/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWS10048/A Details Description
Related parts for JWS10048/A
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 250MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GATOR WRAP 6" BLACK 75' datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf