TDK-Lambda Americas, Inc. JWS30015
JWS30015 picture photo
Mfg. Part Number
JWS30015
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 300W
Datasheet Download
JWS30015.pdf
Availability of JWS30015
QUANTITY
JWS30015 Order Process
Ship out your order
Specifications of JWS30015
Internal Part NumberEIS-JWS30015
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)22A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.48" L x 4.72" W x 3.62" H (190.0mm x 120.0mm x 92.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWS30015
Related LinksJWS3, JWS30015 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWS30015 Details Description
Related parts for JWS30015
RES SMD 22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 24V datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR SER SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR .100 TIN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf