TDK-Lambda Americas, Inc. JWS30024
JWS30024 picture photo
Mfg. Part Number
JWS30024
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
JWS30024.pdf
Availability of JWS30024
QUANTITY
JWS30024 Order Process
Ship out your order
Specifications of JWS30024
Internal Part NumberEIS-JWS30024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.48" L x 4.72" W x 3.62" H (190.0mm x 120.0mm x 92.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWS30024
Related LinksJWS3, JWS30024 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWS30024 Details Description
Related parts for JWS30024
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 0.5A 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf