TDK-Lambda Americas, Inc. JWT100525/R
JWT100525/R picture photo
Mfg. Part Number
JWT100525/R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W
Datasheet Download
JWT100525/R.pdf
Availability of JWT100525/R
QUANTITY
JWT100525/R Order Process
Ship out your order
Specifications of JWT100525/R
Internal Part NumberEIS-JWT100525/R
SeriesJWT
TypeEnclosed
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-5V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 5.5A, 1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (203.0mm x 92.0mm x 48.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWT100525/R
Related LinksJWT10, JWT100525/R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWT100525/R Details Description
Related parts for JWT100525/R
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
GDT 300V 30% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HOOD COVER BLACK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
LABEL KEYHOLE RAISED datasheet.pdf
UMNL 6 WAY CAP HOUSING datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
4700UF 63V 40X40MM 105C 5000H datasheet.pdf