TDK-Lambda Americas, Inc. JWT1005FF/R
JWT1005FF/R picture photo
Mfg. Part Number
JWT1005FF/R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W
Datasheet Download
JWT1005FF/R.pdf
Availability of JWT1005FF/R
QUANTITY
JWT1005FF/R Order Process
Ship out your order
Specifications of JWT1005FF/R
Internal Part NumberEIS-JWT1005FF/R
SeriesJWT
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 4.5A, 1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (203.0mm x 92.0mm x 48.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JWT1005FF/R
Related LinksJWT10, JWT1005FF/R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JWT1005FF/R Details Description
Related parts for JWT1005FF/R
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 30POS VERT GOLD datasheet.pdf
TXRX 16BIT NON-INV 3ST HUQFN60U datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 4.5KHZ SOT23-6 datasheet.pdf