Pulse Electronics Corporation JX20-0115NL
JX20-0115NL picture photo
Mfg. Part Number
JX20-0115NL
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
Brief Description
CONN MAGJACK 12PORT 100 BASE-TX
Datasheet Download
JX20-0115NL.pdf
Availability of JX20-0115NL
QUANTITY
JX20-0115NL Order Process
Ship out your order
Specifications of JX20-0115NL
Internal Part NumberEIS-JX20-0115NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks With Magnetics
SeriesPULSEJACK™ JX2
PackagingTray
Connector TypeRJ45
Number of Ports12
Number of Rows2
Applications10/100 Base-TX, AutoMDIX
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
Height Above Board1.005" (25.53mm)
LED ColorGreen, Yellow - Green, Yellow
Number of Cores per Jack4
ShieldingShielded, EMI Finger
FeaturesBoard Guide
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Shield MaterialBrass
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JX20-0115NL
Related LinksJX20-, JX20-0115NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
JX20-0115NL Details Description
Related parts for JX20-0115NL
IC PROGRAM 4.380V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS4351 DAC datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 35NS 28SOIC datasheet.pdf
MCU 32BIT 128K FLASH 144-LFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050" datasheet.pdf