Vishay/BCcomponents K100J10C0GH5TH5
K100J10C0GH5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K100J10C0GH5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K100J10C0GH5TH5.pdf
Availability of K100J10C0GH5TH5
QUANTITY
K100J10C0GH5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K100J10C0GH5TH5
Internal Part NumberEIS-K100J10C0GH5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K100J10C0GH5TH5
Related LinksK100J10, K100J10C0GH5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K100J10C0GH5TH5 Details Description
Related parts for K100J10C0GH5TH5
RES SMD 4.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.1A 825 MOHM datasheet.pdf
SCR MODULE SGL 1400V 1500A datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.1A 32V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE STOPPER W/DIODE 14DFN datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf