Vishay/BCcomponents K101J15C0GF5TH5
K101J15C0GF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K101J15C0GF5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K101J15C0GF5TH5.pdf
Availability of K101J15C0GF5TH5
QUANTITY
K101J15C0GF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K101J15C0GF5TH5
Internal Part NumberEIS-K101J15C0GF5TH5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.257" (6.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K101J15C0GF5TH5
Related LinksK101J15, K101J15C0GF5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K101J15C0GF5TH5 Details Description
Related parts for K101J15C0GF5TH5
CONN PLUG 9POS SINGLE CRIMP datasheet.pdf
SIDACTOR 4CH 320/640V 400A MS013 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1550MHZ 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 46POS datasheet.pdf
FIBER KIT WITH KEVLAR CUTTER datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf