Vishay/BCcomponents K101J15C0GF5WH5
K101J15C0GF5WH5 picture photo
Mfg. Part Number
K101J15C0GF5WH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K101J15C0GF5WH5.pdf
Availability of K101J15C0GF5WH5
QUANTITY
K101J15C0GF5WH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K101J15C0GF5WH5
Internal Part NumberEIS-K101J15C0GF5WH5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K101J15C0GF5WH5
Related LinksK101J15, K101J15C0GF5WH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K101J15C0GF5WH5 Details Description
Related parts for K101J15C0GF5WH5
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 48 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1A ADJ 8TDFN datasheet.pdf