Vishay/BCcomponents K102K15X7RF5UK5
K102K15X7RF5UK5 picture photo
Mfg. Part Number
K102K15X7RF5UK5
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K102K15X7RF5UK5.pdf
Availability of K102K15X7RF5UK5
QUANTITY
K102K15X7RF5UK5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K102K15X7RF5UK5
Internal Part NumberEIS-K102K15X7RF5UK5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K102K15X7RF5UK5
Related LinksK102K15, K102K15X7RF5UK5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K102K15X7RF5UK5 Details Description
Related parts for K102K15X7RF5UK5
CAP ALUM 68000UF 25V SCREW datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40H/AE40M/HDP40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf