Vishay/BCcomponents K103M15X7RH5UL2
K103M15X7RH5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K103M15X7RH5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K103M15X7RH5UL2.pdf
Availability of K103M15X7RH5UL2
QUANTITY
K103M15X7RH5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K103M15X7RH5UL2
Internal Part NumberEIS-K103M15X7RH5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K103M15X7RH5UL2
Related LinksK103M15, K103M15X7RH5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K103M15X7RH5UL2 Details Description
Related parts for K103M15X7RH5UL2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS BK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 200A, 300A, 400A datasheet.pdf
SENSOR THINPOT 10K OHM 50MM datasheet.pdf
ID MARKER STRIP BLANK FOR DRSCN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 7.62MM PNL MT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ROUND 1 POS 26MM D 12.2MMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf