Vishay/BCcomponents K103Z15Y5VE5TH5
K103Z15Y5VE5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K103Z15Y5VE5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V Y5V RADIAL
Datasheet Download
K103Z15Y5VE5TH5.pdf
Availability of K103Z15Y5VE5TH5
QUANTITY
K103Z15Y5VE5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K103Z15Y5VE5TH5
Internal Part NumberEIS-K103Z15Y5VE5TH5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.257" (6.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K103Z15Y5VE5TH5
Related LinksK103Z15, K103Z15Y5VE5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K103Z15Y5VE5TH5 Details Description
Related parts for K103Z15Y5VE5TH5
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7 TORSION HAN datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 190MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf