Vishay/BCcomponents K104J15X7RF5UK5
K104J15X7RF5UK5 picture photo
Mfg. Part Number
K104J15X7RF5UK5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K104J15X7RF5UK5.pdf
Availability of K104J15X7RF5UK5
QUANTITY
K104J15X7RF5UK5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K104J15X7RF5UK5
Internal Part NumberEIS-K104J15X7RF5UK5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K104J15X7RF5UK5
Related LinksK104J15, K104J15X7RF5UK5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K104J15X7RF5UK5 Details Description
Related parts for K104J15X7RF5UK5
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS STR datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 2DIG 0.4 TH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 21.2V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EMS MARKER TAPE LOCTR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
10000UF 350V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf