Vishay/BCcomponents K105K20X7RF55K5
K105K20X7RF55K5 picture photo
Mfg. Part Number
K105K20X7RF55K5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K105K20X7RF55K5.pdf
Availability of K105K20X7RF55K5
QUANTITY
K105K20X7RF55K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K105K20X7RF55K5
Internal Part NumberEIS-K105K20X7RF55K5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K105K20X7RF55K5
Related LinksK105K20, K105K20X7RF55K5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K105K20X7RF55K5 Details Description
Related parts for K105K20X7RF55K5
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 6PCK 50/125 ROSE datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 25.5"L X 16"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf