TE Connectivity Potter & Brumfield Relays K10P-11A15-12
K10P-11A15-12 picture photo
Mfg. Part Number
K10P-11A15-12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Datasheet Download
K10P-11A15-12.pdf
Availability of K10P-11A15-12
QUANTITY
K10P-11A15-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of K10P-11A15-12
Internal Part NumberEIS-K10P-11A15-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model3-1393144-9.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesK10
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage120VAC - Max
Turn On Voltage (Max)10.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VAC
Operate Time13ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance43 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K10P-11A15-12
Related LinksK10P-1, K10P-11A15-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
K10P-11A15-12 Details Description
Related parts for K10P-11A15-12
RES 2.05 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH KNOB SPST-NO ILL-BLUE datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD DIFF PECL 16-SOIC datasheet.pdf
IC BCD-7-SEG DECODE/DRIVR 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RUN/INCH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS PCB 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf