Vishay/BCcomponents K120J15C0GH53H5
K120J15C0GH53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K120J15C0GH53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K120J15C0GH53H5.pdf
Availability of K120J15C0GH53H5
QUANTITY
K120J15C0GH53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K120J15C0GH53H5
Internal Part NumberEIS-K120J15C0GH53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K120J15C0GH53H5
Related LinksK120J15, K120J15C0GH53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K120J15C0GH53H5 Details Description
Related parts for K120J15C0GH53H5
IC 2SLT PC CARD/SC CTLR 288-BGA datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13VC 4CSP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.055GHZ 689TBGA datasheet.pdf
RES 64.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT GRID 17DBI 3.5GHZ 30" N MALE datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, N, MF, 25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
PCB HEADER 90 5.08MM 12 POLE datasheet.pdf