Vishay/BCcomponents K120K10C0GH5UH5
K120K10C0GH5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K120K10C0GH5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K120K10C0GH5UH5.pdf
Availability of K120K10C0GH5UH5
QUANTITY
K120K10C0GH5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K120K10C0GH5UH5
Internal Part NumberEIS-K120K10C0GH5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K120K10C0GH5UH5
Related LinksK120K10, K120K10C0GH5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K120K10C0GH5UH5 Details Description
Related parts for K120K10C0GH5UH5
CONN RING 10-12 AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .12M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7492 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf