Vishay/BCcomponents K150J15C0GF53L2
K150J15C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K150J15C0GF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K150J15C0GF53L2.pdf
Availability of K150J15C0GF53L2
QUANTITY
K150J15C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K150J15C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K150J15C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K150J15C0GF53L2
Related LinksK150J15, K150J15C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K150J15C0GF53L2 Details Description
Related parts for K150J15C0GF53L2
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.3UH 2.3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED 1" DOME ORG PMI 12V C1D2 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
M804 20C 20#20HD PIN PLUG THRD datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 0.2 6.3V SMD datasheet.pdf