Vishay/BCcomponents K151J10C0GF5UH5
K151J10C0GF5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K151J10C0GF5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K151J10C0GF5UH5.pdf
Availability of K151J10C0GF5UH5
QUANTITY
K151J10C0GF5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K151J10C0GF5UH5
Internal Part NumberEIS-K151J10C0GF5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K151J10C0GF5UH5
Related LinksK151J10, K151J10C0GF5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K151J10C0GF5UH5 Details Description
Related parts for K151J10C0GF5UH5
RES SMD 931 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT/DETEC 8-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 22.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf