Vishay/BCcomponents K151K10X7RF53L2
K151K10X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K151K10X7RF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K151K10X7RF53L2.pdf
Availability of K151K10X7RF53L2
QUANTITY
K151K10X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K151K10X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K151K10X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K151K10X7RF53L2
Related LinksK151K10, K151K10X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K151K10X7RF53L2 Details Description
Related parts for K151K10X7RF53L2
RES SMD 150K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 50POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 166 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 10POS FMALE datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 20KV X5S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6WSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf