Vishay/BCcomponents K153Z10Y5VF53H5
K153Z10Y5VF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K153Z10Y5VF53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL
Datasheet Download
K153Z10Y5VF53H5.pdf
Availability of K153Z10Y5VF53H5
QUANTITY
K153Z10Y5VF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K153Z10Y5VF53H5
Internal Part NumberEIS-K153Z10Y5VF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K153Z10Y5VF53H5
Related LinksK153Z10, K153Z10Y5VF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K153Z10Y5VF53H5 Details Description
Related parts for K153Z10Y5VF53H5
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 50V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 0 DEG BLACK/BLACK datasheet.pdf