Vishay/BCcomponents K153Z15Y5VF53L2
K153Z15Y5VF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K153Z15Y5VF53L2
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL
Datasheet Download
K153Z15Y5VF53L2.pdf
Availability of K153Z15Y5VF53L2
QUANTITY
K153Z15Y5VF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K153Z15Y5VF53L2
Internal Part NumberEIS-K153Z15Y5VF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K153Z15Y5VF53L2
Related LinksK153Z15, K153Z15Y5VF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K153Z15Y5VF53L2 Details Description
Related parts for K153Z15Y5VF53L2
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 510.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf