Vishay/BCcomponents K154Z10Y5VF53L2
K154Z10Y5VF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K154Z10Y5VF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V Y5V RADIAL
Datasheet Download
K154Z10Y5VF53L2.pdf
Availability of K154Z10Y5VF53L2
QUANTITY
K154Z10Y5VF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K154Z10Y5VF53L2
Internal Part NumberEIS-K154Z10Y5VF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K154Z10Y5VF53L2
Related LinksK154Z10, K154Z10Y5VF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K154Z10Y5VF53L2 Details Description
Related parts for K154Z10Y5VF53L2
Crystal 36.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
I/O ASSY/PDLBRD COBRA 6.0 & UP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf