Vishay/BCcomponents K181K10C0GH5TH5
K181K10C0GH5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K181K10C0GH5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K181K10C0GH5TH5.pdf
Availability of K181K10C0GH5TH5
QUANTITY
K181K10C0GH5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K181K10C0GH5TH5
Internal Part NumberEIS-K181K10C0GH5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K181K10C0GH5TH5
Related LinksK181K10, K181K10C0GH5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K181K10C0GH5TH5 Details Description
Related parts for K181K10C0GH5TH5
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 150A DO205 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 9.99"LX5.99"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES 10K OHM 3/4W .01% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf