Vishay/BCcomponents K183M15X7RF5TH5
K183M15X7RF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K183M15X7RF5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K183M15X7RF5TH5.pdf
Availability of K183M15X7RF5TH5
QUANTITY
K183M15X7RF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K183M15X7RF5TH5
Internal Part NumberEIS-K183M15X7RF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K183M15X7RF5TH5
Related LinksK183M15, K183M15X7RF5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K183M15X7RF5TH5 Details Description
Related parts for K183M15X7RF5TH5
FUSE GLASS 2A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 28 POS .276 SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 3.57A datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 66.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN SMA JACK ANGLED 50OHM SLDR datasheet.pdf