Vishay/BCcomponents K183M15X7RF5TH5
K183M15X7RF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K183M15X7RF5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K183M15X7RF5TH5.pdf
Availability of K183M15X7RF5TH5
QUANTITY
K183M15X7RF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K183M15X7RF5TH5
Internal Part NumberEIS-K183M15X7RF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K183M15X7RF5TH5
Related LinksK183M15, K183M15X7RF5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K183M15X7RF5TH5 Details Description
Related parts for K183M15X7RF5TH5
CAP FILM 180PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SC 3.81/09/135G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.281A SOT883 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 30mA Lighting TO-92-3 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf