Littelfuse K2400EH70RP2
K2400EH70RP2 picture photo
Mfg. Part Number
K2400EH70RP2
Manufacturer
Product Category
Diacs, Sidacs
Brief Description
SIDAC 220-250V 1A TO92
Datasheet Download
K2400EH70RP2.pdf
Availability of K2400EH70RP2
QUANTITY
K2400EH70RP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K2400EH70RP2
Internal Part NumberEIS-K2400EH70RP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiacs, Sidacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover220 ~ 250V
Current - Breakover50µA
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Current - Peak Output1A
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K2400EH70RP2
Related LinksK2400E, K2400EH70RP2 Datasheet, Littelfuse Distributor
K2400EH70RP2 Details Description
Related parts for K2400EH70RP2
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
JUMPER WIRE CONNECTION KE/KG datasheet.pdf
MINIATURE CONNECTOR FOR RTD MALE datasheet.pdf
CAP CER 51PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN datasheet.pdf