Vishay/BCcomponents K271J15C0GK5UH5
K271J15C0GK5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K271J15C0GK5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K271J15C0GK5UH5.pdf
Availability of K271J15C0GK5UH5
QUANTITY
K271J15C0GK5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K271J15C0GK5UH5
Internal Part NumberEIS-K271J15C0GK5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K271J15C0GK5UH5
Related LinksK271J15, K271J15C0GK5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K271J15C0GK5UH5 Details Description
Related parts for K271J15C0GK5UH5
MODULE DDR SDRAM 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR R 102-A 220-A 10 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf